10 prostych sposobów na relaks

Zwariowane tempo życia często nie zostawia Ci czasu na odpoczynek od codziennych trosk. Oto najlepsze sposoby na relaks, abyś mógł zachować zdrowe ciało i jasny umysł.

Muzyka

Muzyka ma niezwykłą moc wpływania na nasz nastrój. Stwórz playlistę ulubionych odprężających utworów i włączaj ją za każdym razem, gdy poczujesz zmęczenie lub podminowanie.

Medytacja

Ciągłe napięcie powoduje, że ciało i mózg z trudem poddają się pełnej relaksacji. Medytacja pomaga Ci na jakiś czas zapomnieć o wszystkich troskach dnia codziennego. Możesz ją praktykować w ciszy lub przy dźwiękach spokojnej muzyki. 

Obserwuj swój oddech i spróbuj z zamkniętymi oczami wyobrazić sobie coś, co działa na Ciebie kojąco: mogą to być morskie fale rozbijające się o skały albo ciągnące się po horyzont łany zboża. Możesz też skorzystać z medytacji prowadzonych, które pomogą Ci osiągnąć stan głębszego odprężenia.

Automasaż

Stres ma tę właściwość, że gromadzi się w organizmie i stopniowo nasila, odbierając nam siły. Odprężający masaż pomoże Ci usunąć napięcie i podaruje dobre samopoczucie. Najlepsze jest to, że taki masaż możesz wykonać samodzielnie w domu. Potrzebujesz tylko kilku kropel olejku, na przykład z trawy cytrynowej, i 10 minut wolnego czasu. Masuj skórę głowy lub ręce, żeby szybko poczuć odprężenie.

Twórczość

Autoekspresja pomoże Ci zapomnieć na chwilę o problemach i przyjemnie zapełni czas wolny. Możesz na wiele sposobów wykorzystać swój twórczy potencjał, na przykład poprzez śpiew, taniec czy rysunek. Proces twórczy nie tylko sprzyja odprężeniu. Jest też wykorzystywany w popularnej ostatnio arteterapii.

Kontakt ze zwierzętami

Jeśli nie masz w domu zwierzaka, udaj się do kociej kawiarni, na fermę lub weź lekcje jazdy konnej. Czas spędzony ze zwierzętami podnosi poziom serotoniny, od którego zależy poziom energii i dobry nastrój.

Zdrowe odżywianie

Zdrowy posiłek pozostawia uczucie lekkości i zadowolenia. Możesz też sięgnąć po połączenie, które działa odprężająco i jest pomocne w sytuacji stresowej, na przykład po herbatę z gorzką czekoladą. Sam proces picia herbaty działa uspokajająco. Dla lepszego efektu dodaj do niej kilka gałązek tymianku, jaśminu i listków mięty.

Filmy i książki

Wciągająca książka czy dobry film pozytywnie wpływają na samopoczucie. Inspirujące powieści potrafią rozbudzić potencjał twórczy i odprężyć swojego odbiorcę po ciężkim dniu. Najlepiej czytać w ciszy przy filiżance naparu z ziół.

Zobacz też: Jak utrzymywać work-life balance?

Spacer

Spacer po lesie czy parku bezwzględnie poprawi Ci nastrój. Załóż wygodne buty i ruszaj na świeże powietrze. Nota bene, spacer wieczorową porą pozytywnie wpłynie na Twój sen.

Kącik relaksu

W domu możesz urządzić swój kącik relaksu – miejsce, w którym zaznasz spokoju i uspokoisz skołatane nerwy. Tchnij w to miejsce życie, obstawiając je roślinnością, otaczając się przyjemną gamą kolorów i ulubionymi zapachami.

Rozmowa

Tłumienie w sobie uczuć może się przerodzić w depresję. Nie warto trzymać w sobie negatywnych emocji, bliscy gotowi są Cię wysłuchać i wspomóc radą. Jeśli nie masz w swoim otoczeniu kogoś, komu ufasz, zwróć się do specjalisty, który pomoże Ci się uporać z nadmiarem przeżyć. Każdy musi czasem wylać swoje żale i dać ujście emocjom.

Pozytywne myślenie

Uwierz w moc pozytywnych myśli. Kochaj się, troszcz się o swoje ciało i każdy nowy dzień witaj z uśmiechem! Widzisz? Zmiany na lepsze są na wyciągnięcie Twojej dłoni.

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

Napisz komentarz