Relaks i turystyka

10 prostych sposobów na relaks

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
10 prostych sposobów na relaks

Zwariowane tempo życia często nie zostawia Ci czasu na odpoczynek od codziennych trosk. Oto najlepsze sposoby na relaks, abyś mógł zachować zdrowe ciało i jasny umysł.

Muzyka

Muzyka ma niezwykłą moc wpływania na nasz nastrój. Stwórz playlistę ulubionych odprężających utworów i włączaj ją za każdym razem, gdy poczujesz zmęczenie lub podminowanie.

Medytacja

Ciągłe napięcie powoduje, że ciało i mózg z trudem poddają się pełnej relaksacji. Medytacja pomaga Ci na jakiś czas zapomnieć o wszystkich troskach dnia codziennego. Możesz ją praktykować w ciszy lub przy dźwiękach spokojnej muzyki. 

Obserwuj swój oddech i spróbuj z zamkniętymi oczami wyobrazić sobie coś, co działa na Ciebie kojąco: mogą to być morskie fale rozbijające się o skały albo ciągnące się po horyzont łany zboża. Możesz też skorzystać z medytacji prowadzonych, które pomogą Ci osiągnąć stan głębszego odprężenia.

Automasaż

Stres ma tę właściwość, że gromadzi się w organizmie i stopniowo nasila, odbierając nam siły. Odprężający masaż pomoże Ci usunąć napięcie i podaruje dobre samopoczucie. Najlepsze jest to, że taki masaż możesz wykonać samodzielnie w domu. Potrzebujesz tylko kilku kropel olejku, na przykład z trawy cytrynowej, i 10 minut wolnego czasu. Masuj skórę głowy lub ręce, żeby szybko poczuć odprężenie.

Twórczość

Autoekspresja pomoże Ci zapomnieć na chwilę o problemach i przyjemnie zapełni czas wolny. Możesz na wiele sposobów wykorzystać swój twórczy potencjał, na przykład poprzez śpiew, taniec czy rysunek. Proces twórczy nie tylko sprzyja odprężeniu. Jest też wykorzystywany w popularnej ostatnio arteterapii.

Kontakt ze zwierzętami

Jeśli nie masz w domu zwierzaka, udaj się do kociej kawiarni, na fermę lub weź lekcje jazdy konnej. Czas spędzony ze zwierzętami podnosi poziom serotoniny, od którego zależy poziom energii i dobry nastrój.

Zdrowe odżywianie

Zdrowy posiłek pozostawia uczucie lekkości i zadowolenia. Możesz też sięgnąć po połączenie, które działa odprężająco i jest pomocne w sytuacji stresowej, na przykład po herbatę z gorzką czekoladą. Sam proces picia herbaty działa uspokajająco. Dla lepszego efektu dodaj do niej kilka gałązek tymianku, jaśminu i listków mięty.

Filmy i książki

Wciągająca książka czy dobry film pozytywnie wpływają na samopoczucie. Inspirujące powieści potrafią rozbudzić potencjał twórczy i odprężyć swojego odbiorcę po ciężkim dniu. Najlepiej czytać w ciszy przy filiżance naparu z ziół.

Zobacz też: Jak utrzymywać work-life balance?

Spacer

Spacer po lesie czy parku bezwzględnie poprawi Ci nastrój. Załóż wygodne buty i ruszaj na świeże powietrze. Nota bene, spacer wieczorową porą pozytywnie wpłynie na Twój sen.

Kącik relaksu

W domu możesz urządzić swój kącik relaksu – miejsce, w którym zaznasz spokoju i uspokoisz skołatane nerwy. Tchnij w to miejsce życie, obstawiając je roślinnością, otaczając się przyjemną gamą kolorów i ulubionymi zapachami.

Rozmowa

Tłumienie w sobie uczuć może się przerodzić w depresję. Nie warto trzymać w sobie negatywnych emocji, bliscy gotowi są Cię wysłuchać i wspomóc radą. Jeśli nie masz w swoim otoczeniu kogoś, komu ufasz, zwróć się do specjalisty, który pomoże Ci się uporać z nadmiarem przeżyć. Każdy musi czasem wylać swoje żale i dać ujście emocjom.

Pozytywne myślenie

Uwierz w moc pozytywnych myśli. Kochaj się, troszcz się o swoje ciało i każdy nowy dzień witaj z uśmiechem! Widzisz? Zmiany na lepsze są na wyciągnięcie Twojej dłoni.

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*