Ślub i wesele

Jak zorganizować ekologiczne wesele?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zorganizować ekologiczne wesele?

Całe swoje życie czekałaś na ten dzień. Twój ślub ma być idealny i wyjątkowy. Kochasz rozwiązania proste, klasyczne i przede wszystkim ekologiczne? Zobacz, jak zorganizować wesele w klimacie eko!

Każdego dnia rośnie świadomość ludzi na temat istoty ekologii. Musimy dbać o środowisko, w którym żyjemy, byśmy mogli żyć jak najdłużej, otaczając się pięknem świata i czerpać z niego jak najwięcej. Ekologiczne rozwiązania wprowadzamy w życie niemal przy każdej okazji. Jedną z nich może być Twój ślub, który możesz zorganizować, nie zapominając o tak istotnej kwestii jak dbałość o środowisko. 

Green wedding to trend, który w Stanach Zjednoczonych już od dawna podbija serca wielu par młodych i ich gości. Głównym celem realizowania ślubu z myślą przewodnią, jaką jest ekologia, jest wykorzystanie jak największej ilości materiałów, które są naturalne i odnawialne. 

Pierwszą istotną cechą zielonych ślubów są motywy, które kojarzą się z naturą. Wiele par młodych decyduje się więc na wykorzystanie specyficznych aranżacji, których podstawowym budulcem jest materiał naturalny taki jak drewno i kwiaty. Kolorami, które stanowią podstawę eko ślubów jest zdecydowanie zieleń, brąz i pomarańcz. Pary młode często decydują się też na wykorzystanie tkanin naturalnych takich jak len czy bawełna. 

Vintage klimat to również nieodłączny motyw ślubów ekologicznych. Jest to nawiązanie do tego, że wszystkie rzeczy mogą być wykorzystane ponownie. Co ciekawe, dziś trend ten z chęcią wykorzystuje i pielęgnuje, często zupełnie nieświadomie, młode pokolenie. Może się więc okazać, że za jakiś czas green wedding będzie oczywistym wyborem wielu par młodych. 

Green wedding – konkretne rozwiązania

  1. Ekologiczne zaproszenia

Pierwszą czynnością, którą wykonuje para młoda po określeniu daty ślubu, jest lista gości. Wszystkie osoby, które mają znaleźć się na przyjęciu, muszą otrzymać zaproszenie. W przypadku ekologicznych ślubów owe zaproszenia powinny mieć inną formę, niż tradycyjna, czyli papierowa. Zaproszenia w klimacie eko powinny być wykonane albo z papieru ekologicznego albo dostarczone gościom w formie ekologicznej. Takie rozwiązanie zapobiega produkcji tradycyjnego papieru. 

  1. Pamiątki z przyjęcia

Tworząc pamiątki dla gości, które mają przypominać im o tym ważnym dniu dla pary młodej, warto wdrożyć rozwiązania ekologiczne. Jednym ze świetnych pomysłów jest obdarowanie wszystkich osób, które towarzyszyły parze w tym ważnym dniu, sadzonkami roślin. Z pewnością dzięki takim upominkom dzień ten na dłużej pozostanie w pamięci wszystkich zaproszonych. 

  1. Obrączki

Osoby, które zafascynowane są ekologią, z pewnością doskonale zdają sobie sprawę z tego jak wiele zanieczyszczeń, które emitowane są do atmosfery powstaje z produkcji surowca, jakim jest złoto. To właśnie z niego z reguły tworzone są obrączki ślubne. Warto przy wyborze tego typu biżuterii zastanowić się nad dwoma rozwiązaniami – przejęciem obrączek dziadków bądź przetopieniem posiadanego już złota i wykonanie z niego pierścionków. Z pewnością będzie to bardzo oryginalne i ekologiczne rozwiązanie. 

>> Zobacz też: Organizacja imprezy a zero waste – jak to zorganizować?

  1. Suknia ślubna

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań ekologicznych, które z łatwością możemy wdrożyć w życie, jest realizowanie zakupów w sklepach z używaną odzieżą. Pozwala to na powtórne ich wykorzystanie, niemarnowanie powstałych już rzeczy i ograniczenie w produkcji, co przyczynia się do poprawy stanu środowiska. Panna młoda powinna więc przemyśleć, czy swojej sukni nie warto szukać właśnie w sklepach z ubraniami używanymi. W niektórych z nich z łatwością można odnaleźć perełki tego typu. 

Alternatywnym wyjściem jest też pożyczenie sukienki od mamy, o ile oczywiście wciąż wisi w jej szafie. Jeśli nie będziemy w stanie ani pożyczyć sukienki, ani zakupić używanego stroju, to nową sukienkę będzie można później sprzedać. Dzięki temu zostanie wykorzystana raz jeszcze, co również będzie zgodne z ideą ekologicznego życia.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*